| Filmy | Knihy |

Labyrint: Útěk - James Dashner

4. ledna 2015 v 13:00 | Кристина Ж. |  Knižní recenze
Autor: James Dashner
Originální název: The Maze Runner
Překlad: Petr Kotrle
Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2014
Počet stran: 360
Žánr: sci-fi, akční
Série: Labyrint
Díl: První

Někdy koncem září jsem po znovuvypuknutí gympláckého šílenství vypustit páru do kina na The Maze Runner. Jakš takš lákavý námět, na každém záběru spousta prvotřídních šamónů, snad trochu té akce. Všechno lepší než se doma učit, že jo. I když jsem byla z filmu spíše nervově vykolejená (tolik věcí, co nedávají smysl, umh, šílím!), rozhodla jsem se si nakonec koupit knižní předlohu v doufání, že mi vysvětlí nesrovnalosti, které jsem ve filmu našla a že bude stát za trochu víc než samotný film. Kniha mě nejen že vůbec nebavila, ale představovala pro mě ještě větší zklamání, než samotný film.

♣ ♣ ♣
O knize:
Thomas se probouzí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Když výtah zastaví, Thomas se ocitá na místě obehnaném vysokými zdmi a nemá ponětí, kde je a proč tam je. Spolu s ním toto místo sdílí okolo 60 chlapců, kteří se zde naučili žít a vybudovali si vlastní společnost. Někteří jsou zde už více než dva roky. Každý měsíc přijede výtahem nový chlapec a zásoby a tento cyklus se stále opakuje. Za betonovými zdmi se skrývá spletitý a proměnlivý labyrint. Chlapci se snaží majít cestu ven a pomalu se vzdávají naděje, ale když jednou výtahem přijede dívka, cyklus se naruší a všechno se kompletně změní.


♣ ♣ ♣

Předem říkám, že tuhle recenzi nejspíše hodně odfláknu a napíšu ji možná co nejstručnější, protože u samotné četby jsem se tak strašně nazuřila, že knize nehodlám už věnovat více času. Tákže. Jistě, začíná to slibně. Nějakej kořen s vymazanou pamětí se objeví mezi partou dalších kořenů na místě oběhnným betonovým labyrintem. I když se to maličko žene v duchu Hunger Games, dobře, námět je to pořád dobrý. Potom příjde ta chvíle, kdy si uvědomíte, že hlavní postava je narcistický a arogantní idiot. (Jo, doufala jsem, že v knížce bude snesitelnější než ve filmu. V knížce je horší.) A záhy přijde chvíle, kdy si uvědomíte, že jsou narcističtí a arogantní idioti úplně všichni. Opravdu, nemáte šanci se s kýmkoli charakterově sžít, protože všichni do puntíku jsou povahově stejní a stejně pitomí.

Samotný styl psaní je celkem fajn. Opravdu, nedaří se mi najít jiné slovo než: fajn. Tím ,,fajn" myslím, že se to četlo alespoň lehce a docela rychle. Stránky plynou, věty jsou jednoduché a srozumitelné. Přesto jsem se hodněkrát přistihla jak počítám, kolik stran mi ještě chybí do konce a už už jsem se viděla, jak vítězoslavně dávám knize na databázi dvě naštvané hvězdičky. Když jste uvedeni do příběhu, cítite se zmateně jako lesní včely. Nikdo vám nic nevysvětlí, nový svět vám není téměř vůbec nastíněn. Postavy nepoznáte jinak, než jako hňupy, kteří vám nejsou schopní odpovědět na žádnou otázku. V závěru nejste o nic chytřejší. V závěru se téměř vůbec nic nevysvětlí. V závěru jste naštvaní. Konečné rozuzlení nemá hlavu ani patu a přijde mi snad ještě méně pravděpodobné, než že já sama jsem mimozemšťan navlečený do lidské kůže. Hovadina na entou.

Další rádoby originální a zbytečný příběh, který se akorát veze na vlně současného dystopického fenoménu. Nuda. Opravdu nechápu, jak mohl autor tak plochý děj natáhnout na 360 stran. Kdyby byla kniha poloviční, vůbec by ji to neuškodilo. Možná naopak, byla by nejspíše čtivější i (paradoxně) napínavější. Zároveň nechápu, jak může být tak (podlě mě) podprůměrná kniha kniha tolik oblíbená a pozitivně hodnocená. Podle mě byla jednoduchá, předvídatelná, roztahaná a odfláknutá a autor prostě psát neumí. Nechápu ani, jak mohla být zrovna tahle kniha zfilmovaná. Nicméně, nesnáším nedočtené série, takže se i přesto nějak pokousím prodrat dalšími díly (Spáleniště vyšlo teď nedávno v prosinci.) a budu doufat, že se to trochu rozjede a nepůjde to celé úplně do zelí. Nerada bych urazila čtenáře, kterým se kniha líbila, ale pro mě to byla naprostá blbost a rozhodně bych ji nikomu nedoporučovala.
Jo, a ještě něco: WICKED IS GOOD!


Hodnocení: 4/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Viallen | Web | 17. února 2015 v 23:00 | Reagovat

Možno je to ten prípad, keď je film lepší než kniha. Videla som ho nedávno a je perfektný. Rozmýšľala som nad knihami, lebo vlastne neviem ako to skončí... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama