| Filmy | Knihy |

Úlovky z knihovny (1)

12. prosince 2014 v 23:08 | Кристина Ж. |  Úlovky z knihovny
Krásný usoplený páteční večer!

Stává se, že kvůli nemoci trávím pořád víc času vyoutovaná ze školy, a jelikož se téměř celý můj život stejně točí jen okolo knížek, rozhodla jsem se založit novou rubriku, kterou budu vést jen tak pro zábavu a která mi dá méně práce než psaní recenzí. I když se mimo čtení staly recenze mým největším koníčkem, stojí mě hodně úsilí a zaberou spoustu hodin, protože se snažím, aby byly propracované a co nejvíce bezchybné, abych se jednou dopracovala ke spolupráci s nakladatelstvími (a stejně mám k něčemu takovému pořád strašně daleko). Projížděla jsem si cizí knižní blogy a dostala jsem nápad, který jsem ještě u mnoha lidí neviděla, a to začít psát nepravidelně o knihách, které si vždy nalovím v knihovně. A jelikož je knihovna můj druhý domov, mělo by se mi dařit slovo ,,nepravidelně" proměnit na ,,poměrně často."
Doufám, že se mi tím snad podaří někoho nalákat a navnadit ke čtení, nebo budu třeba někoho inspirovat k tomu, aby začal psát o vlastních knižních objevech.

♣ ♣ ♣


Občas mám pocit, že každá knihovna má nějaká neviditelná chapadla, která se na vás přicucnou a šoupnou vás dovnitř. Ani nevíte jak, ale jste tam a dokud nemáte v rukou stoh knih, není cesty zpět. Máte výčitku vůči všem těm knihám, která doma smutně čekají až si je přečtete. Standartní doba výpůjčky se krátí. Chcete si přečíst příliš mnoho knih, ale času máte tak málo. I přes to máte nutkání napůjčovat si více než unesete. Zase. Není vám pomoci. Odpor je zbytečný. Alespoň tedy v mém případě.
Úplně původně jsem měla v plánu si jen dojít k oddělení přírodních věd, vylovit Odmaturuj z matematiky (přičemž jsem se strašně navztekala na nějakého chlápka - jak někdo může být ta bezohledný a vrátit knihu o válkách v Afgánistánu do sekce s jadernou fyzikou a astromií?!) a zavrtat se s A. do čítárny. Jenže to bych nesměla v ,,nových knihách" najít tolik úžasností. Hle tu tohle a tam zas tamto, všechno to chci! Moc knih, málo času. Nakonec jsem se zkrotila a vybrala jsem si (jen!) tři knihy, všechny post-apokalyptické.

♣ ♣ ♣
1) Metro 2033 (152/459 stran)
Když jsem ji viděla v regálu, málem se mi zastavil dech. Tuhle knížku určitě všichni znají díky jejímu hernímu provedení a já osobně jsem na ni číhala už nejméně půl roku, protože jsem prostě moc velký šetřílek na to, abych dala 5Kč na rezervaci a v knihkupectví jsem na ni nějak neměla štěstí. Má ji na svědomí ruský spisovatel Dmitry Glukhovsky a je to post-apokalyptická knížka, která vypráví o lidech, kteří po jaderné válce přežívají v moskevském metru, ve kterém se na jednotlivých stanicích rozvinuly různé komunity s jakš takš fungující společností. Přitom sledujete příběh mladého Arťjoma, který jako malý porušil jedno velice důležité pravidlo, kvůli kterému je v nebezpečí nejen jeho stanice, ale i celé metro a je tedy nucen odčinit svou vinu tím, že dojde až k poslední stanici metra, kde má získat nějaký záhadný předmět, který má metro údajně zachránit.
Prvních 50 stránek bylo tak nudných, že bylo skoro utrpení číst. Naštěstí, celé to tak úžasně graduje, že už někde po dalších 50 stránkách jsem úplně šílela napětím. Jsem v první třetině a už teď metro miluju. Přečtěte si to, prosím prosím. Moc prosím. (smutný pohled)

2) Metro 2034 (0/298 stran)
Řekněme, že ležela hned vedle a bylo mi strašně líto ji tam nechat chudinku samotnou (aby si ji půjčil někdo jiný, to tak). Popravdě jsem si dosud ani nepřečetla anotaci. Věděla jsem jen, že jde o volné pokračování, tak jsem ji prostě strčila pod paži a bylo rozhodnuto. Jsem připravená na to, že to bude určitě slabší odvar Metra 2033, ale i tak si ji přečtu ráda

3) Pátá vlna (0/445 stran)
Do třetice všeho dobrého. Tuhle knížku jsme vyčmuchala vůbec-nevím-jak. Vím jen, že mě opravdu moc zaujala, protože vždycky hmátnu chapadlem po tlustších knížkách v sekci fantasy/sci-fi a já jsem takový ten typický soudílek knih podle obalu. Nejvíc mě ale zaujala svou anotací: ,,Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu." Kniha by měla vyprávět o útoku mimozemšťanů na Zemi a o dívce jménem Cassie, která se snaží zachránit svého mladšího bratra i sebe samotnou. Na databázi knih se hodnocení Páté vlny vyšplhalo na nějakých 81% , takže se odvážím říct, že od téhle knížky hodně o čekávám a šíleně moc se na ni těším.


Co jste si naposled půjčili vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vlasta | E-mail | Web | 28. prosince 2014 v 10:53 | Reagovat

Já do knihovny poslední dobou moc nechodím, soustředím se na knížky, co máme doma, je jich fakt dost. :D
Myslím si, že na spolupráci s nakladateli máš. Je to spíš jen otázka času - mnozí se také dívají na archiv. :)

2 Кристина Ж. | Web | 31. prosince 2014 v 13:34 | Reagovat

Já jsem na tom právě podobně, ale stejně se nikdy neudržím -.- :D Děkuji, pokusím se o to samozřejmě až po čase. Ty s někým spolupracuješ? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama