| Filmy | Knihy |

Shrooms (2007)

27. prosince 2014 v 15:25 | Кристина Ж. |  Filmové recenze
Český název: Houbičky
Země původu: Irsko/Velká Británie/Dánsko
Režie: Paddy Breathnach
Hudba: Dario Marianelli
Hrají: Lindsey Haun, Jack Huston, Max Kasch, Maya Hazen, Robert Hoffman, Sean McGinley, Jack Gleeson, Alice Greczyn
Žánr: Horor
Délka: 84 min.

O filmu:
Partička amerických (a z pravidla vypatlaných) výrůstků si vyrazí na menší výlet do Irska, aby se pořádně sjeli na houbách. Naše šestičlenná partička táboří hluboko v lese přímo uprostřed halucinogenního ráje a těší se na ten nejkrutější trip svého života, což se jim však záhy naneštěstí vyplní. Partička puberťáků doufá, že si trochu pohraje s drogami, ale místo toho si drogy pohrají s nimi. Namísto halucinací a příjemného blouznění se dostavují krvelačné a děsivé vize. Zdá se, že kvalitně sjetí výlupci nejsou v lese sami. Něco je nemilosrdně pronásleduje a touží po jejich krvi. Nebo že by se jim to jen zdálo? Halucinace? Možná, nikdy si nemůže být ničím jistý. Pak ale začnou jeden po druhém doopravdy umírat. Po silném lysohlávkovém odvaru je však už velice těžké rozeznat halucinace od skutečnosti.

♣ ♣ ♣


Co se obsazení týče, nepřišlo mi zvolené úplně dobře. Vyjma nejblonďatější nejhlavnější postavy Tary (na Lindsey Haun se dívá opravdu hezky, je to kočka - a to i když se válí s epileptickým záchvatem po zemi) mi přišli všichni ostatní naprosto nevýrazní a nezajímaví a jejich výstupy jsem jim moc nevěřila. Nezajímaví, béčkoví, nezapamtovatelní. Postradatelní. Vážně by mi bylo jedno, jestli kdokoliv z nich natáhne brka. Kromě Tary ovšem (zvrhlý smích).

Z čeho jsem opravdu zklamaná je samotný scénář. Jen si to představte, šest kvalitně nahoubičkovaných lidí, kteří utíkají v mlze bažinatým irským lesem před neznámým vrahem, který si s nimi bezcitně hraje. Díky halucinacím máte úplně volnou ruku v tom, jakou bestiálnost téhle šestce promítnete před očima, hranice mezi iluzí a realitou je tak tenká. Prostředí je dokonale mrazivé. Rozostřenné záběry, stíny, postavy v mlze, prostě dokonalé prostředí a podmínky pro kvalitní hororovinu. Jenomže ničeho takového se nedočkáte, tento potencionál zůstává nevyužitý. Místo toho vás puberťáci krmí stupidními hádkami a hloupám tlacháním o ničem. Nicméně, film má svou úžasnou atmosféru, kterou mu ani úplně vypatlaný scénář nesebere. Opuštěný les přecejen dělá to svoje.

V druhé polovině filmu přichází naprostý zmatek. Tady jsem už byla vážně zklamaná. Opravdu, to co tady scénárista předvedl je podle mě absolutní konina. Nejen že si vyslechnete jednu táborovou, rádoby děsivou historku, která nakonec vede do nikam. Celkový potencionál skvělého námětu vyfičí do pryč. Jo jo, hystericky si zakřičíte, trochu si poběháte po lese, pobrečíte si ,,proč jste si ty pitomé houby brali", ale ani za mák se nedozvíte proč se děje to, co se děje, co kdo proč říká. Zkrátka se na vás vysype tuna zmatených a zbytečných záběrů a absolutně špatně podané vyšilování a hysterčení a když si dáte konečně jedna a jedna dohromady, je už pomalu konec. Naštěstí je tu Tara, která to vždycky nějakým tím záchvatem a bezmocným nafetovaným výrazem zachrání. Na svou roli se hodí opravdu dokonale. Na druhou stranu, i přes gigantické díry ve scénáři je napětí dávkované v docela rozumných mírách a myslím, že vás Houbičky nudit opravdu nebudou. Jestli však toužíte po inteligentních postavách a očekáváte silný filmový zážitek, na který budete dlouho vzpomínak, Houbičky bych možná nechala spát. Mohli byste být zklamaní.

Já byla zklamaná hodně. Dal se z toho vytěžit naprosto úžasný zážitek a natočit špičkový horor, protože námět je naprosto úžasný. To nejlepší z celého filmu bohužel uvidíte v traileru a jedinou pořádnou halucinaci v celém filmu představuje mluvící kráva - což je podle mě scéna, která se hodila spíše do Scary Movie než do hororu.

I přesto nemůžu říct, že by Houbičky neměly co nabídnout. Film má svou jedinečnou atomosféru, která mě svým způsobem dostala a navíc má tak úžasný závěr, že jsem u toho nějakou chvíli seděla s náznakem úsměvu a říkala si: ,,Tyjo... jako fakt?" Závěr mě opravdu překvapil, vůbec jsem ho nečekala a byla jsem z něj tak hrozně nadšená, že si jím Houbiky podstatně vylepšily celkové hodnocení. Zpracování odfláknuté, ale příběh ženiální. Když to dám dokupy, vyleze to na lepší průměr. Osobně doufám, že v budoucnu někdo spáchá nějaký kvalitní remake, to by byla delikatesa!


Krev, střeva, maso, usknuté končetiny a tak dále: 1/5
Jestli jste spíše slabší povahy a nemáte příliš rádi krváky, tohle bude pravděpodobně film pro vás. Žádná vysloveně nechutná scéna se ve filmu neobjevuje a nejdrsnější záběr představuje otevřenou zlomeninu, která se ovšem promítne jen na pár vteřin a to vcelku ve snesitelném podání, nic co by se nedalo vydržet. Pro fajnšmekry podotýká, že žádný originální způsob zabití se nedostaví. Krvák? Rozhodně ne.

Lekačky a psycho: 1/5
Přiznávám se, že mě tenhle film prostě ani trochu nevyděsil. Atmosféru měl skvělou, ale strach jsem rozhodně neměla. Lekací scény mi přišly dost předvídatelné a laciné, takže jsem se u nich jako hororový labužník spíše zasmála. Tenhle film prostě neumí hrát na nervy, ačkoliv je úžasně napínavý! Takový příjemná průměrná vyvražďovačka. Jestli chcete sáhnout po něčem trochu děsivějším na noc, kdy budete doma sami, Houbičky bych spíše nedoporučovala. Není to nic, co byste museli dlouhou nějak dobu trávit.

Hodnocení: 5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Miss Ashley | Web | 27. prosince 2014 v 15:39 | Reagovat

Tak to si opravdu pěkně okomentovala :)

tento film jsem kdysi viděla kvůli Robertu Hoffmanovi, ale mám stejný názor na film jak ty..Myslela jsem, že to bude dobrý horor, ale stačilo mi vidět začátek a bylo mi jasné, že to bude nuda...Nwm už si tak moc nepamatuji asi jsem se někde lekla, to víš, když se díváš na to večer :)

Oni popravdě už neumí točit horory, ale rači se podívám na staré než na ty nové, protože v těch nových jsou jen krváky, což moc nemusím a všude to přehání...Pokud si viděla všechny díly pach krve tak všechny jsou na houby...nejvíc se mě líbí 1 na tu bych se pořád dívala, jsou tak i tak lekačky i když víš co kde je tak se někdy lekneš...ale pak jsou to jen a jen hnusné vraždy..hlavně to začíná už od 4 myslím, ale zase se mě líbilo že ta 4 je před 1 takže víš co a jak a to je 5 a bude 6 :D já už prostě nwm na co se budu dívat s hororama to jde pěkně k čertu :(

Jinak tvoje recenze se mě opravdu moc líbí, tady budu asi chodit častěji :)

2 Кристина Ж. | Web | 27. prosince 2014 v 16:11 | Reagovat

Já stále nacházím horory, které se mi líbí. Je to dost individuální, ale myslím, že existuje hodně dobrých hororů, těch špatných ale bohužel mnohonásobně víc. Shrooms pro mě nebyla nuda, jen zklamání, ale nuda rozhodně ne. Já mám třeba ze současných hororů hrozně ráda španělské lahůdky jako Rec nebo Aparecidos. Prostě nenahraditelná atmosféra a úžasná záležitost!

Děkuju za komentář, udělal mi opravdu radost! :-)

3 Christinka | Web | 24. ledna 2015 v 16:54 | Reagovat

Chachá! Půst si Záhada Blear Witch, to je teprve něco!
Inu, kdo ví, třeba se to snaží vtěsnat do našich podvědomí,že houbičky jsou špatné.
Mně by se líbilo, kdyby v tom bylo kosmično a propadání se do jiných světů, bez pozbytí děsu, vždyť už samo o sobě se to jeví sakraděsicě

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama