| Filmy | Knihy |

Netopýr - Jo Nesbø

22. prosince 2014 v 23:50 | Кристина Ж. |  Knižní recenze
Autor: Jo Nesbø
Originální název: Flaggermusmannen
Překlad: Kateřina Krištůfková
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2013
Počet stran: 408 stran
Žánr: severská krimi
Série: Harry Hole
Díl: První

Přiznávám se, že severská krimi se na mě sype ze všech stran. Nesbøvky především. Odolávám jen tak tak - naservírovala jsem si toho do knihovny tolik, že nevím, co číst první.. Když jsem jela naposled vlakem, seděla naproti mě nějaká dívčina, a po celou několika hodinovou cestu z té naší moravské ďury až do Prahy četla Nemesis. Ze všech stran slyším, jak je to úžasné čtivo. Přečti si Přízrak, přečti si Levharta, přečti si Sněhuláka, přečti si Šváby! Kdo tomu má odolávat. Asi stokrát jsem se už v knihkupectví omlouvala těm překrásným knížkám s červeným hřbetem, že já detektivky nečtu. Opravdicky, fakticky, s detektivním žánrem jsem si nikdy moc nesedla. Až jednou, kdy jsem dostala chuť si poslechnout nějakou audioknihu, abych mohla číst i když číst nemůžu, jsem se rozhodla, že dám projednou kriminálce šanci. A ačkoliv mi to bylo vymlouváno, že se jedná o jeden z nejslabších dílů, začala jsem hezky tím první - Netopýrem.

♣ ♣ ♣
O knize:
Po tom co je v Austrálii znásilněna a zavražděna norská dívka - Inger Holterová - je (údajně) nejlepší oslovský kriminalista Harry Hole povolán přímo do Sydney, aby sekundoval tamějšímu policejnímu týmu ve vyšetřování. Harry si má na svém menším výletu zároveň odpočinout od svých osobních problémů a hodit se do pohody po traumatickém zážitku, kdy vinou jeho alkoholismu připravil kolegu o život. Harry se s vervou pouští do vyšetřování a brzy vyplývá napovrch, že má co dočinění se sériovým vrahem.


♣ ♣ ♣

První dojem z knihy byl nemastný a neslaný. Přiznávám, že jsem se vcelku nudila a také přiznávám, že kdybych neměla Netopýra v podobě audioknihy jako náhradní program na všechny ty chvíle, kdy nemůžu číst, dost možná bych jej i na dobu neurčitou odložila. Start je táhlý a nezajímavý. Harry přijíždí do Austrálie (vy o něm v podstatě nic nevíte) a seznamuje se s novým vyšetřovacím týmem a odlišnou kulturou - takový normální začátek, ovšem natažený na mnohem víc kapitol, než byste si asi přáli. Aby toho na rozjezd nebylo málo, pomalu z každé kapitoly na vás vykukují odkazy na australskou kulturu a historii, zdejších příběhů a legend nebudete ušetřeni. Nové informace jako by byly dávkovány kulometem a brzy jsem se v nich začala topit. Pohled do cizí kulturu to byl opravdu zajímavý, jistě, nicméně pro mne naprosto neočekávaný a do vkusu mi to příliš nesedlo. První polovina knihy pro mě bylo tedy jakési roztahané a zmatené nic. Z počátu totiž na Harryho není nikdo schopný mluvit jinak, než v metaforách a hádankách, které byly na můj vkus prezentovány až příliš encyklopediově a nepřesvědčivě. Zajisté, mělo to svůj skrytý význam a byl to umělecký záměr, ale abych to popsala na férovku - mně to nijak nevzalo. Možná, kdyby to bylo dávkováno v trochu rozumějším množství, mělo by to na čtenáře opačný efekt. Nicméně, takto bod dolů, Nesbø.

Tečka. Za tímhle odstavcem je veliká tečka, protože tímhle kritika končí. Ačkoliv jsem ze začátku z knihy nijak nadšená nebyla, dobře, fajn, přiznávám. Šrotovalo mi v hlavě kdo je vrah. Příběh dále nabízí široké spektrum zajímavých osobností a tedy potencionálních vrahů (miluju knihy, kde lze podezřívat téměř úplně každého) a minimálně už jen to mě přimělo číst (respektive poslouchat) až do konce. Někde za polovinou to celé začalo nabírat obrátky. Jako by autorovi přeplo, vyspal se z kocoviny a začal psát úplně jinou knihu. Nejenže jak se začne smyčka kolem vraha stahovat, začne být celé vyšetřování mnohem akčnější a napínavější, ale dokonce se mnohé dozvíte o našem hajzlovském detektivovi. Tak především, přijdete na to, že je to hajzl (smích). Přijdete na to, že je to hajlz alkoholik. Přijdete na to, že toho hajzla milujete a nesnášíte zároveň. Do Harryho se prostě zamilujete a to i přesto, že přijdou pasáže, kdy byste ho nejraději uškrtili. Já takové postavy miluju - cynické, impulsivní (přesto svým způsobem geniální) jedince, o kterých nemůžete s jistotou říct, že jsou úplně kladné. Přiznávám, že mnohem více mě bavily pasáže, které se týkaly samotného detektiva než případu. Harryho mentalita byla jedním z důvodů, proč jsem knize dala šanci. A jsem opravdu ráda, že jsem to udělala. Co se ale musí nechat je uspokojivé množství kvalitní ironie a ukázkového sarkasmus, tímhle se v knize opravdu nešetří. Harry tím nešetří.

Samotný případ začne být silnou stránkou příběhu až někdy ve třetí třetině knihy. Někde až tady přichází to šílenství, kdy už zoufale potřebujte vědět, kdo je vrah. Vaše teorie o tom, kdo je pachatel jsou zhrouceny a Harry Hole vás zase předběhne. Uvědomíte si, kolik detailů vám uniklo. Do děje vstupují nové a nové postřehy, napětí graduje a všechny ty australské báchorky, které jsem museli v první třetině přetrpět teď začínají nabírat s případem velice nenápadnou metaforickou spojitost. Umět vymyslet příběh tak, aby do sebe všechny detaily nakonec zapadly - palec nahoru. Tohle je prostě ta část knihy, kdy ji není možné odložit. (Ta část přijde, nenechte se odradit!)

Ze začátku jsem šílela nudou, ke konci jsem šílela napětím. Přiznávám, že konec se mnou jak se patří trochu šlehnul. Vraha jsem nejenže odhadla (dvakrát) úplně špatně, ale ještě na to se stala taková nejmenovaná věc, kterou jsem popravdě vůbec neočekávala a tyjo.. fffff, moje nervy, moje nervy! Zkrátka vyústění a vyřešení celého případu nabralo dost nečekaný směr a po tak táhlém začátku jsem takovouhle pecku vůbec nečekala. Sečteno a dvakrát podtrženo - konec byl prostě úžasný! Netopýr si tedy u mě reputaci zachránil a nejenže mě nalákal na další Nesbøvky (musím je mít doma všechny!), ale odemkl mi také dveře do oddělení (nejen) severské krimi. Detektivkám odteď tedy vjezd povolen!


Hodnocení: 7/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bastera | Web | 26. prosince 2014 v 16:25 | Reagovat

Neboj Nesbo se od prvního dílu jen a jen zlepšuje! :)

2 Šárka | E-mail | 11. února 2016 v 8:50 | Reagovat

kdo je tedy vrah?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama