| Filmy | Knihy |

Archiv - Victoria Schwabová

29. listopadu 2014 v 1:33 | Кристина Ж. |  Knižní recenze
Autor: Victora Schwabová
Originální název: The Archived
Překlad: Miroslava Urešová
Díl: První
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 336
Žánr: fantasy, young adults

K Archivu jsem přišla úplnou náhodou, když jsem se snažila vylepšit si průměrné odpoledne procházením videorecenzí a tagů na youtube a narazila jsem na Chocolate book tag v podaní Ondry (mimochodem, Ondra nedávno vydal svoji první e-knihu, můžete si ji zakoupit zde.), kde ji tedy označil jako ,,knihu ze které šílel" a to bohužel v tom špatném slova smyslu. A jelikož špatně hodnocené knihy pro mě jsou a nejspíše vždy budou jakousi neodolatelnou výzvou, musela jsem si ji hned přečíst. Možná by však bylo na místě podotknout, že jsem šílela podobným zůsobem, jako on.

♣ ♣ ♣
O knize:
Archiv je jako jedna veliká podivuhodná knihovna plná vyhořelých životů, vzpomínek a minulosti. Odpočívají zde Historie, což jsou jakési kopie zemřelých lidí, které slouží jako knihy, které vám při jediném dotyku vypoví svůj příběh. Tyto historie jsou uloženy ve schránkách jako knihy v policích a pouze Knihovníci spravující Archiv v nich mají dovoleno číst. Mají však velice lehký spánek a proto je více než jednoduché je probudit. Probuzená Historie je velice zmatená a ztrácí nad sebou kontrolu a chová se hystericky a agresivně. Když se Historii podaří utéct z Archivu, je povinností Správců ji chytit a navrátit do Archivu dřív, než se ji podaří proniknout do Vnějšku - do ,,normálního" světa.
Meckenzie je Správce. Stačí jí jediný dotyk, aby si mohla číst v lidech - v jejich minulosti a v paměti věcí a předmětů. Tuto schopnost hodnou správců ji předal její zesnulý dědeček, který ji až do posledních chvil svého života vychovával jako budoucího správce a připravoval ji na den, kdy převezme zodpovědnost za tajemství samotného Archivu. Meckenzie takto činí s vědomím, že kdesi v Archivu odpočívá i Historie jejího mladšího bratra, s jehož smrtí se dosud nedokázala vyrovnat.


V poslední době se však začíná probouzet stále více a více Historií a na povrch se loudí otázka, zda-li je neprobouzí někdo úmyslně. Klid Archivu je narušen a hrozí jeho zkáza. Pro Meckenzie by to znamenalo ztrátu toho posledního, co zbylo z jejího milovaného bratra a to nehodlá za žádnou cenu připustit.

♣ ♣ ♣

S jednou takovou větší ,,maličkostí" jsem měla v knize opravdu opravdu veliký problém, a to s hlavní postavou. V první polovině knihy na mě Meckenzie působila jako docela snesitelná postava, sice nezajímavá a možná trochu namyšlená, ale pořád snesitelná. V druhé polovině knížky se ukazuje nejen jako nepoučitelná, ale především strašně nezodpovědná a zároveň i lehce zmanipulovatelná a hloupá. Někde v polovině knihy si už dokážete dát jedna a jedna dohromady, ale ona na to spotřebuje ještě nějakých 150 stran. Meckenzie je stělesněním všeho, co byste ani v největším pokušení na jejím místě neudělali. Stanovte pravidla a Meckenzie je poruší. Dejte Meckenzie důvěru a ona ji zneužije. V podstatě celý Archiv stojí na hrozně tenkých nožičkách a má svá přísná pravidla a Meckenzie jedno za druhým obchází jako by se nechumelilo a nikdo ji za to nepotrestá a to po chvíli začíná být trochu k vzteku.
O co příběh taky dost drhne je fakt, že namísto fantastického zážitku, který byste od knihy právem očekávali se vám dostane pouze všudypřítomného fňukání. Můj mrtvý bráška to, můj bráška tamto, na všechny prskám a jsem tvrdá jak šutr, můj mrtvý bráška tohle, fňuk fňuk fňuk. Byla jsem opravdu zklamaná, když jsem si uvědomila, že už nečtu fantasy ale jakési rodinné drama. Jestli to mělo dojmout - nedojalo.

Nic však nemůže změnit to, že Archiv je úžasné, přeúžasné místo a strašně mě mrzelo, že jsem se nikde nedočkala širšího popisu samotného Archivu, do kterého jsem se zamilovala téměř okamžitě. Většina děje se odehrává v normálním světě (Vnějšku) nebo v Úžinách (což je jakási přechodná stanice mezi Archivem a Vnějškem, který snad nejlépe vystihnu jako: prostor plný dveří) a samotnému Archivu zevnitř je věnováno jen pár řádek. Zkrátka, skvělý námět zadupaný do země laciným zpracováním.

♣ ♣ ♣

Nemůžu říct, že jsem se nudila. Věc, kterou prostě Archivu upřít nemůžu je to, že je prostě i přes všechny své mínusy nehorázně čtivý a dočkala jsem se dokonce i takového toho smlouvání o ,,ještě jednu kapitolu". Rozhodně bych nepoužila slova jako ,,ztráta času", ale přesto pro mě byla kniha ve výsledku neuspokojivá. Taková nemastná, neslaná. Hlavní příběh a zápletka jsou při zpětném pohledu primitivní, nerozvedené a celkově strašně slabé (a o hlavní postavě ani nemluvím). Celou knihu navíc provází pro příběh naprosto zbytečné scény týkající se rozpadlé rodiny a vzpomínek, které prostě nedovolují příběhu, aby se nějak rozjel. Musím se přiznat, že do knihy jsem po slibném začátku vložila poměrně velká očekávání a dočkala jsem se jedině poměrně velkého zklamání. Jediné co můžu bez nespokojeného brblání vynachválit je obálka, která se pod mě povedla mnohem více než ta originální. Stručně shrnuto: kniha která spíše neurazí, kniha která rozhodně nenadchne. Jako čtivo pro mladistvé prostě plní účel: zabaví, ale nezanechá hluboké dojmy.

Hodnocení: 4/10
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama